Prírodný vitamín E sa skladá z 8 chemických zlúčenín a syntetický vitamín E sa skladá len z jednej zlúčeniny. Táto zlúčenina alta-tokoferol, táto zlúčenina je pre telo najlepšie stráviteľná a najlepšie využiteľná.
Vitamín E je veľmi dobre známy svojimi benefitmi pre pokožku, okrem toho je to však účinným antioxidantom, ktorý bojuje s oxidáciou organizmu, a tak sa podieľa na celkovom zdraví a imunite organizmu.
V súvislosti s pokožkou pomáha:
- vyhladzovať vrásky
- hojiť pokožku
- predchádzať vzniku jaziev
Vitamín E ako antioxidant
Ako sme už spomínali, vitamín E má v tele antioxidačnú funkciu. Antioxidanty sú látky, ktoré v tele zabraňujú voľným radikálom poškodzovať bunky, tento proces poškodzovania buniek oxidáciou sa nazýva oxidačný stres. Hrdza, ktorú môžeme vidieť na železných výrobkoch, ktoré boli vystavené vzduchu a vlhkosti, je taktiež proces oxidácie. Podobný proces nastáva aj v organizme.
Tieto voľné radikály spôsobené oxidáciou, okrem iného v tele urýchľujú proces starnutia. Spôsobujú taktiež aj vyššiu pravdepodobnosť vzniku ochorení kardiovaskulárneho systému a rakoviny. Ich tvorbu v tele zvyšuje napríklad fajčenie, konzumácia alkoholu alebo pobyt v znečistenom ovzduší.
Účinnosť vitamínu E ako antioxidantu môžeme ešte podporiť konzumáciou vitamínu C.
Využitie v lekárstve
Vitamín E nepoužívajú len ženy pre krásnu pleť, ale má využitie aj v lekárstve.
A to na tieto účely:
- ako prevencia a liečba aterosklerózy
- ako prevencia a liečba trombózy
- ako prevencia a liečba rakoviny
- podpora pri liečbe cukrovky - zvyšuje účinok inzulínu
- zmierňuje negatívne účinky chemoterapie
- podpora pri liečbe ekzémov, psoriázy a iných kožných ochorení
Pozor na kombináciu s liekmi
Ak sa liečite na niektoré choroby liekmi, ktoré vám predpísal lekár, pri rozhodnutí konzumovať väčšie množstvo vitamínu E, či už v strave alebo pomocou výživových doplnkov sa vždy najprv poraďte s vašim lekárom. Vitamín E môže totižto v kombinácii s niektorými liekmi spôsobiť viac komplikácií ako úžitku.
Vitamín E napríklad spomaľuje zrážanie krvi, a tak môže v kombinácii s liekmi na riedenie krvi spôsobiť zvýšenú krvácavosť a tvorenie modrín. Taktiež sa ho neodporúča požívať pacientom, liečiacim sa chemoterapiou alebo rádioterapiou, pretože antioxidanty môžu znížiť účinky tejto liečby.