ÚČINKY A UŽÍVANIE DRASLÍKA

Draslík je jeden z minerálov, ktoré sú pre normálne fungovanie organizmu nevyhnutné. Je to 3. najhojnejšie zastúpený minerál v ľudskom tele. Až dve tretiny všetkého draslíku v organizme sa nachádzajú v svalových bunkách a zvyšný draslík nájdeme v kostiach, pečeni a červených krvinkách. Naše telo si samo draslík vyrobiť nedokáže, preto je dôležité dbať na jeho dostatočné a pravidelné dopĺňanie do organizmu. Náš organizmus využíva z prijatého množstva draslíka iba toľko, koľko potrebuje, zvyšné množstvo draslíka je z krvného obehu vyfiltrované obličkami.

Účinky draslíka

Jedným z najdôležitejších účinkov draslíka je jeho schopnosť udržiavať vo vnútri buniek správne množstvo vody. Bez tejto vody by naše bunky nedokázali správne fungovať a taktiež by naše nervy a svalstvo nedokázali prenášať impulzy potrebné nielen pre pohyb.
Draslík je taktiež dôležitý elektrolyt. Elektrolyty v tele zabezpečujú prenos impulzov v svalstve a nervoch.
Draslík je vďaka svojej schopnosti prenášať impulzy v svalstve nevyhnutný aj pre správne fungovanie srdca.

draslik (2)

Deficit draslíka

Drvivá väčšina populácie neprijíma pravidelne dostatočné množstvo draslíka. Ku nedostatku draslíka môže prísť následkom straty veľkého množstva tekutín (napríklad pri zvracaní, hnačkách, strate veľkého množstva krvi alebo pri nadmernom potení).

Nedostatok draslíka sa môže prejaviť napríklad:

  • slabosťou a únavou
  • svalovými kŕčmi
  • tráviacimi problémami
  • nepravidelným bitím srdca
  • bolesťou a tŕpnutím svalov
  • mravčením a meravosťou v končatinách a prstoch
  • dýchavičnosťou a ťažkosťami s dýchaním

Okrem nedostatku draslíka si treba dávať pozor aj na jeho predávkovanie. Plíliš vysoký obsah draslíka v organizme sa nazýva hyperkalemia. Draslík ovplyvňuje fungovanie svalov a teda aj srdca. Príliš vysoká hladina draslíku v tele môže spôsobiť zrýchlené bitie srdca, čo môže mať za následok až srdcový infarkt.