Poznáte zdroje vitamínu D?

Často si to neuvedomujeme, no aj vitamín D je pre naše zdravie veľmi podstatný. Napomáha k udržaniu si kostí, svalstva a zubov dobrom stave, k posilneniu imunitného systému a znižuje riziko mnoha ochorení. Viete ale akým spôsobom ho pravidelne prijímať?

Existujú tri spôsoby ako jednoducho prijať vitamín D.

1. Slnko

Nie nadarmo sa vitamínu D hovorí aj “slnečný vitamín”. Je jedinečný práve v tom, že ho môžeme získať zo slnka. V momente, keď je naša pokožka vystavená slnečnému žiareniu, prijímame ho.

Podľa výskumov je pre udržanie optimálnej hladiny vitamínu D v tele ideálne vystaviť tvár slnečnému žiareniu na 15 až 30 minút v čase medzi 10:00 a 15:00 hod. V našej krajine je to ale postačujúce len v období od apríla do septembra. 

V ostatných mesiacoch je to s vitamínom D komplikovanejšie. Veľká časť UV-B slnečného žiarenia vtedy nepreniká vrstvou atmosféry a vitamin D sa tak v pokožke nemôže vytvoriť. UV-B žiarenie obmedzujú aj napríklad opaľovacie krémy, oblaky a oblečenie.

2. Jedlo

Ďalším zdrojom “déčka” sú niektoré potraviny.

Napríklad:

  • huby,
  • losos,
  • tuniak,
  • žĺtok z vajíčka,
  • olej z tresčej pečene.

Tieto potraviny obsahujú vitamín D prirodzene, no takých je, bohužiaľ, obmedzené množstvo. Našťastie existujú i ďalšie potraviny, do ktorých je “slnečný vitamín” pridaný dodatočne. Sú to napríklad niektoré mlieka, cereálie, ovsené vločky a pod.

O potravinách obsahujúcich vitamín D sa dozviete v článku tu.

3. Suplementy

Sú to doplnky výživy, ktoré nie sú náhradou vyváženej a pestrej stravy, ale sú doplnkom plnohodnotných jedál. Vďaka nim môžeme prijímať vitamíny, minerálne látky a živiny, ktoré pozitívne pôsobia na naše zdravie.

V prípade, že nie sme pravideľne vystavení slnečnému žiareniu a neprijímame potraviny obsahujúce “déčko” v dostatočnom množstve, môžeme vitamín D prijať prostredníctvom suplementov.