Antioxidanty sú látky, ktoré v organizme bojujú proti nepriaznivým účinkom oxidačných procesov, ktoré v organizme neustále prebiehajú. Oxidáciu v tele spúšťa kyslík, ktorý má napriek svojim mnohým benefitom pre organizmus i negatívne vplyvy. Oxidácia môže spôsobiť poškodenie buiek.
Antioxidanty delíme na dva typy:
- výživné látky (vitamíny a minerály)
- enzýmy (v bielkovinách)
Antioxidanty chránia organizmus pred vznikom niektorých chronických ochorení (napríklad rakovina, srdcové choroby, mŕtvica, Alzheimer alebo šedý zákal). Antioxidanty môžu spomaliť starnutie buniek, a tak celého organizmu.
Oxidačný stres
Oxidačný stres je názov pre proces v organizme, kedy prevláda tvorba škodlivých molekúl (voľné radikály), pretože telo nemá dostatok antioxidantov, ktoré by tieto molekuly mohli neutralizovať. Tieto voľné radikály sa v skratke viažu na zdravé bunky, a tým ich ničia.
Voľné radikály môžu mať pôvod v tele i mimo tela. V tele vznikajú ako vedľajší produkt napríklad zápalú alebo narušeného tráviaceho procesu. V prostredí okolo nás sa voľné radikály nachádzajú napríklad ako dôsledok znečisteného prostredia, fajčenia alebo konzumácie alkoholu.
Voľné radikály v tele vznikajú aj pri bežnom zdravom fungovaní, avšak taktiež v tele vznikajú aj antioxidanty, ktoré tieto voľné radikály eliminujú. Vekom však schopnosť organizmu vytvárať si vlastné antioxidanty klesá, a tak ich musíme telu dopĺňať my externe.
Dopĺňanie antioxidantov do tela
Ako sme už spomínali, počas starnutia klesá prirodzená tvorba antioxidantov v organizme, a tak mu ich musíme dopĺňať stravou alebo výživovými doplnkami. Medzi potraviny bohaté na antioxidanty patria predovšetkým ovocie a zelenina.
Napríklad:
- pomaranče
- paradajky
- červená paprika
- špenát
- tekvica
- mrkva
Pri konzumácii týchto potravín však myslite nato, že pri tepelnej úprave obsah antioxidantov klesá, a tak je optimálne toto ovocie a zeleninu konzumovať v surovom stave.
Funkcie antioxidantov
- pomáhajú spomaliť starnutie
- znižujú riziko vzniku rakoviny
- chránia srdce elimináciou LDL cholesterolu
- znižujú riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb
- zlepšujú obranyschopnosť organizmu