ČO JE TO VÁPNIK?

Vápnik známy aj ako kalcium, patrí medzi najdôležitejšie minerály pre naše telo. Tvorí približne 2% našej celkovej váhy. Ako už určite viete, je základným stavebným prvkom pre zuby a kosti. V organizme však vplýva aj na mnoho iných funkcií a procesov, ako napríklad normálnu funkciu buniek a svalov.

Vzhľadom nato, že je to stavebný prvok zubov a kostí, je dôležité prijímať jeho dostatočné množstvo najmä počas rastu a vývinu. Jeho prítomnosť je však v našom tele dôležitá počas celého života a to aj preto, aby udržiaval naše kosti pevné a kvalitné. Jeho nedostatok môže kostiam spôsobiť osteoporózu a krivicu. 

vapnik-clanok

Dávkovanie vápnika

Odporúčaná denná dávka, ktorú by sme mali získavať z potravín je približne 800 mcg. Maximálna bezpečná denná dávka je 5 g. Jeho dostatočný príjem je dôležitý počas celého počas celého života, avšak obzvlášť dôležitý je počas vývinu a dospievania. Ako už určite viete potraviny bohaté na tento minerál je hlavne mlieko a iné mliečne výrobky. Medzi ďalšie potraviny bohaté na vápnik patria napríklad:

  • slepačie vajíčka
  • vaječný žĺtok
  • strukoviny
  • špenát
  • vlašské orechy a mandle 
  • mak

 

Deficit vápnika

Keďže je vápnik základnou stavebnou zložkou kostí, jeho deficit vplýva najmä na ne. Vápnik je však dôležitý tktiež aj pre správnu funkciu srdca , svalov, nervovej sústavy a vplýva aj na zrážanlivosť krvi.

Vápnik je nesmierne dôležitý pri prenose nervových vzruchoch v svaloch, a tak sa jeho nedostatok môže prejaviť napríklad svalovými kŕčmi alebo aj mravčenými a necitlivosťou v končatinách. Ak je naše telo v dlhodobom deficite vápnika, nervové zakončenia môžu byť permanentne poškodené. 

Nedostatok vápnika môžeme odhaliť napríklad aj zvýšenou kazivosťou zubov, ale aj problémami s ďasnami.

vapnik-clanok (1)

V súvislosti s kosťami sa deficit vápnika môže prejaviť napríklad ich zvýšenou lámavosťou a mäknutím. Ak tento deficit nastane v organizme počas rastu a vývinu, môže nastať aj trvalá deformácia kostí. 

Vápnik v našom tele reguluje aj hladinu stresu, a tak môže jeho dostatočné množstvo pomôcť s úľavou od stresu, ale taktiež môže pomôcť aj pri problémoch so spánkom.

Po estetickej stránke vápnik ovplyvňuje kvalitu a vzhľad nechtov, vlasov i pokožky.