Draslík je minerálny prvok, bez ktorej by mnoho procesov v tele nefungovalo tak ako má. Tento prvok sa podieľa na správnej funkcii všetkých buniek v tele. Zaručuje správny presun podnetov z nervov a svalov, čiže celkovej nervovej dráždivosti. Podieľa sa na správnej funkcii srdca a všetkých svalov v tele. V tele nájdeme draslík predovšetkým vo svaloch, hemoglobíne, pečeni, nervovej sústave, mozgu a aj v telesných tekutinách. k metabolizácii tohto prvku dochádza v črevách a prebytok vylučujeme prevažne močom.
Telo vylučuje iba množstvo, ktoré je v tele momentálne nadbytočné. Dávajte si však pozor lebo draslík telo vylučuje aj potom a preto by jeho príjem mali zvýšiť najmä športovci. Draslík spolu so sodíkom v tele zabezpečujú rovnováhu, a to tak že regulujú množstvo vodi v tkanivách, a tak prispievajú k správnej funkcii obličiek.
Funkcie draslíka
-
Znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení
Draslík a sodík sa navzájom ovplyvňujú v mnohých procesoch v tele. Ak nie sú v rovnováhe a prevláda sodík, spôsobuje to vysoký krvný tlak. Ich rovnováha pomáha pri prevencii voči kardiovaskulárnym ochoreniam. Doplnenie draslíka môže pri boji s vysokým tlakom výrazne pomôcť. Konzumácia 4g draslíka denne môže znížiť riziko úmrtia na kardiovaskulárnu chorobu až o takmer 50%.
-
Zdravé kosti a svaly
Ako sme už spomínali draslík je zodpovedný za kvalitné kosti a to udržiavaním ich hustoty. Draslík pomáha v tele udržiavať alkalické prostredie, kyslé teda acidické prostredie v tele spôsobujú potraviny ako mäso, mliečne výrobky. Acidóza v tele spôsobuje zvýšené vylučovanie draslíka a to má za následok zníženú kvalitu kostí a svalov. Vyšší pomer draslíka v tele taktiež pomáha udržiavať a chrániť svalovú hmotu najmä u ľudí, ktorí trpia na diabetickú ketózu, ktorá spôsobuje stratu svalstva.
-
Ochrana obličiek
Zvýšený príjem draslíka pomáha pri prevencii voči zápalu obličiek. V spojení s horčíkom chráni obličky pred ich zlyhaním. Obličkové kamene spôsobuje vysoká koncentrácia vápniku v obličkách a draslík toto množstvo vápnika znižuje. Týmto spôsobom nám draslík pomáha aj pri prevencii voči obličkovým kameňom. Vyšší príjem draslíka znižuje pravdepodobnosť obličkových kameňov až o 35%.
-
Predchádzanie cievnym a mozgovým príhodám
Vyšší príjem draslíka, napríklad formou 3 až 5 porcií ovocia denne, dokáže oproti konzumácii menej ako 3 porcií ovocia, znížiť riziko cievnych a mozgových príhod až o 26%.
Hlavným spúšťačom mozgovej príhode je práve vysoký tlak a ako sme už spomínali, draslík dokáže s vysokým tlakom bojovať. Pravdepodobnosť mŕtvice môžete znížiť o 21% len tým, že zvýšite svoj denný príjem draslíka na 1,64 g.
-
Prevencia proti cukrovke
Ľudia, u ktorých sa cukrovka rozvinula počas života, majú často viac problémov s pečeňou ako s pankreasom a práve týmto ľuďom môže draslík pomôcť. Draslík sa zúčastňuje na správnom fungovaní pečene, a tak čiastočne zabraňuje premene cukru na tuk. Telo totiž bez draslíka nevie cukor v svaloch a pečeni skladovať. Telo si tak stále pýta cukor, aj keď sme mu ho už poskytli. Draslík vám s týmto problémom môže pomôcť.