AKO UDRŽIAVAŤ KĹBY V TOP KONDÍCII

Problémy s kĺbami môžu začať kedykoľvek a u kohokoľvek. Prejavujú sa najmä u ľudí vyššieho veku a aktívnych ľud, samozrejme má na tieto problémy veľký vplyv aj genetická predispozícia. Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť problémy s kĺbami, patria napríklad vek, nadváha, nadmerné jednostranné preťažovanie kĺbov a úrazy, ktoré môžu urýchliť proces poškodenia chrupavky a viesť k osteoartróze.

Prvý prejav problémov s kĺbami je samozrejme bolesť, ktorú veľa ľudí rieši rôznymi tabletkami, to je však veľmi krátkodobé riešenia a mnohým ľuďom ani nemusí pomôcť.

Dizajn bez názvu (42)

Čo spôsobuje bolesť?

Zmeny a bolesť v kĺboch spôsobuje zápal. Zápal v kĺboch delíme na dve základné skupiny- infekčné a neinfekčné.

Infekčné zápaly sú spôsobené baktériami a vírusmi, (napríklad zlatý stafylokok alebo borélie). 

Neinfekčné zápaly sú reumatoidné a metabolické. Akútny zápal kĺbov sa môže prejaviť v priebehu niekoľkých hodín alebo dní, zatiaľ čo chronický zápal je dlhodobý.

Príznaky pri neinfekčných zápaloch:

  • únava spojená s tuhnutím svalov a kĺbov, ktorá zväčša po oddychu prestane, 
  • bolesť kĺbov sa zvykne prejavovať pri námahe a preťažení, 
  • obmedzený pohyb a znížená výkonnosť.

kde a u koho sa problémy prejavia?

Najčastejšie sa u ľudí problémy s kĺbami prejavia na kĺboch v dolnej časti tela. Keďže tieto kĺby nesú váhu celého nášho tela, sú ich chrupavky najnáchylnejšie na opotrebovanie.

Ak si kladiete otázku, či problémy s kĺbami zasahujú jedno pohlavie viac ako druhé tak čítajte ďalej. U mužov prevláda forma gonartrózy, čo je degeneratívny proces na kolenách. U žien sú častejšie zasiahnuté bedrové kĺby. Na horných končatinách sa vyskytuje omartróza na plecových kĺboch a rizartróza na palcoch rúk.

Ako riešiť problémy s kĺbami?

Bolesť je signálom, že niečo nie je v poriadku. Ak máte bolesti alebo nepríjemné pocity v kĺboch, najdôležitejšie je navštíviť lekára, vždy treba začať správnou diagnózou. Správna diagnóza je najdôležitejší krok, pretože od nej sa odvíja liečba. Ak vieme o čo sa jedná, liečba bude cielenejšia, bezpečnejšia a účinnejšia. Získame istotu, že nezanedbáme  vážnu chorobu, ktorá sa v počiatočnej fáze môže bolesťou prejavovať. Lieky na bolesť, ako rôzne tabletky alebo gély, sú určené iba na bolesť, ktorá je akútna a nárazová, nie dlhodobá.

Ak trpíte dlhodobou bolesťou kĺbov, najdôležitejšie je navštívíť lekára aby Vám nastavil vhodnú dlhodobú liečbu.

Dizajn bez názvu (43)

Aký je rozdiel v liekoch s dlhodobým účinkom?

Tieto lieky zasahujú priamo dovnútra kĺbu, teda do chrupavky. Tam sa postarajú o opätovnú zvýšenú tvorbu kolagénu, keďže jeho nedostatok môže tieto problémy zhoršovať.

Poznáme aj liečbu vlastnou krvnou plazmou, ktorá v kĺbe naštartuje opravné procesy. Túto liečbu určuje a predpisuje ortopéd s reumatológom. Pri problémoch s kĺbami sa predovšetkým odporúča dopĺňať do tela kolagén formou výživových doplnkov. 

524-1_ad-kolagen-na-krasu-sk-web 530-1_ad-kolagen-na-klby-sk-clean-web
Kolagén na krásu
Kúpiť
Kolagén na kĺby
Kúpiť