Chrípková sezóna je nebezpečným obdobím v roku pre deti a starších ľudí, ktorí majú zväčša slabšiu imunitu, ako dospelí ľudia v produktívnom veku. Chrípka či iné vírusové ochorenia však vedia nemilo prekvapiť aj bežného pracujúceho človeka, najmä ak má zníženú obranyschopnosť alebo práve v období, kedy je zvýšený výskyt nákazy v širšej populácii.
Fyzická práca, stres, zhon a vplyv počasia znižujú hodnoty vitamínov v krvi, čo znižuje schopnosť nášho organizmu brániť sa a bojovať s nástrahami v podobe vírusov a baktérií.
Siahnite po výživových doplnkoch! Nie preto, aby ste nikdy neboli chorí, ale preto, aby váš organizmus s chorobou bojoval úspešne a rýchlo.
A čo radia odborníci?
Základy prevencie
Hlavným spôsobom prevencie, ktorý pri chrípke odporúča Svetová zdravotnícka organizácia ako aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv je využiť možnosť očkovania. Popri tom sa môžete pred chorobou chrániť aj ďalšími spôsobmi. Ako na to?
Všeobecne sa odporúča zdravý životný štýl, ktorým si vybudujete silnú imunitu v každom veku a prípadné zvýšenie príjmu vitamínov a živín v období, kedy je naše zdravie viac ohrozené. Medzi tie najdôležitejšie vitamíny pre našu imunitu patria vitamín C a vitamín D.
Vitamín C
Ide o asi najznámejší vitamín a to nie náhodou. „Význam vitamínu C je známy ako podporný liek pri rôznych vírusových infekciách. Jeho nedostatok sa prejavuje zníženou odolnosťou proti infekciám dýchacieho traktu a výraznou únavou. Autori popisujú odlišnú výšku dávky pri podaní. Bežná dávka na dosiahnutie správnej hladiny je 500 – 1000 mg denne. Existujú práce, ktoré odporúčajú vysoké dávky. S klasickou hypervitaminózou sa pri tomto vitamíne nestretávame.
U pacientov s hyperoxalémiou dochádza k tvorbe obličkových kameňov, hlavne pri vyšších dávkach, ako je 500 mg denne.“
- MUDr. Etela Janeková, PhD.
Set pre zdravie celej rodiny Kúpiť |
Lipozomálny vitamín C JUNIOR Kúpiť |
Vitamín D
Tohto vitamínu máme v zime nedostatok, no zároveň je kriticky dôležitý pre ochranu nášho zdravia pred vírusmi. „Studie jednoznačně prokazují vliv nedostatku vitaminu D na snížení obranyschopnosti organismu. Vliv suplementace vitaminu D při akutních onemocněních respiračního traktu, ale i jako prevence těchto onemocnění, je podpořen několika studiemi a obzvláště v zimním období je jednoznačně doporučován.“
- PharmDr. Karel Vašut, Ph.D., PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D. Ústav aplikované farmacie, Farmaceutická fakulta VFU Brno
Lipozomálny vitamín D3 Kúpiť |
Set antioxidantov Trio Kúpiť |
Ďalšie vitamíny
Okrem vitamínov C a D lekári odporúčajú aj iné vitamíny a minerály: „Další možná pomocná léčiva a doplňky stravy, které by měly mít pozitivní efekt na prevenci, ale i při terapii onemocnění koronavirem COVID-19, jsou uvedeny níže. Neexistuje k nim sice dostatek studií, nicméně při volbě přípravku pro pacienty bychom měli případně doporučovat tyto látky v uvedených doporučených dávkách.
Selen v denní dávce 50–100 mcg, jako antioxidant a důležitá součást peroxidáz.
Zinek v denní dávce 30–50 mg, jako antioxidant.“
- PharmDr. Karel Vašut, Ph.D., PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D. Ústav aplikované farmacie, Farmaceutická fakulta VFU Brno
Selén Kúpiť |
Lipozomálny zinok Kúpiť |