Vírusové ochorenie COVID-19 sa po prvýkrát objavilo v decembri 2019 v Číne. Vírus sa postupne rozšíril do celého sveta. Dnes sa jeho liečbou zaoberajú vedci a odborníci z rôznych krajín. Prečítajte si 5 najnovších zistení o situácii s koronavírusom vo svete.
Vitamín C je skúmaný ako hlavný liek proti koronavírusu
Podľa najnovších zistení je vitamín C účinným bojovníkom proti koronavírusu. Jeho sila spočíva v produkcii protilátok, ktoré bojujú proti patogénom, akým je aj COVID-19. Potvrdili to kanadskí lekári, ktorí v marci skúmali účinky vitamínu C. Taktiež zistili, že vitamín má nenahraditeľnú funkciu pri dozrievaní imunitných buniek.
Vedci vyzývajú úrady verejného zdravotníctva, aby rozšírili nariadenia o umývaní rúk a nosení rúška o užívanie potrebnej dávky vitamínu C. Či bude vitamín v budúcnosti používaný ako hlavný liek proti koronavírusu ukáže kanadský výskum. Lekári v Montreale a Toronte tiež vyzdvihujú účinky vitamínu D, zinku či omega-3 mastných kyselín.
Lipozomálny vitamín C Kúpiť |
Práškový vitamín C Kúpiť |
Lipozomálny zinok s vitamínom C Kúpiť |
Ozónová liečba v USA je podvod
Podávanie ozónu do krvi má za cieľ urýchliť regeneráciu tkanív. V niektorých krajinách sa liečba ozónom využíva ako podporná liečba pri COVID-19. Podávanie plynu do krvi prebieha pod lekárskym dozorom, nakoľko ozón patrí medzi jedovaté plyny.
Medzi pozitívne stránky ozónu patrí jeho sila zlikvidovať mnohobunkové a jednobunkové patogénne mikroorganizmy. Úspešne odstráni baktérie a vírusy. Neodborná manipulácia s týmto plynom môže mať vážne následky.
Mnoho súkromných wellness centier v Spojených štátoch ponúka "ozónovú liečbu koronavírusu". O liečebnom účinku aplikácie ozónu týmto spôsobom nie sú žiadne dôkazy. Mnohé z týchto služieb sa ukázali ako podvodné a boli zakázané.
Aplikácia vytipuje rizikových pacientov
Americkí výskumníci vyvinuli aplikáciu, ktorá predpovedá, u ktorých infikovaných pacientov sa vyvinie ochorenie dýchacích ciest s veľkým rizikom úmrtia. Pri vývoji aplikácie spolupracovali s čínskymi lekármi. Spolu našli spôsob ako vytipovať rizikových pacientov.
Vďaka aplikácii by sa zdravotníci už od začiatku mohli sústrediť na túto skupinu osôb a podávať im silnejšie lieky. Predišlo by sa tým kritickému štádiu ochorenia, kedy by už lieky nemuseli zabrať.
Nová aplikácia by mala k dispozícii tri hodnoty - zvýšené koncentrácie pečeňového enzýmu alanínaminotransferázy (ALT) a hemoglobínu v krvi a silnú hĺbkovú bolesť svalov – myalgiu – udávanú pacientom v anamnéze. Slabou stránkou je, že aplikácia bola spravená na relatívne malom súbore pacientov. Ostáva teda na lekároch, či budú využívať údaje z aplikácie v praxi.
Vieme, ako nastaviť liečbu proti koronavírusu
Časopis Cell vydal článok v ktorom odhaľuje kde a ako nás koronavírus napáda. Autori článku zistili, že za rozšírenie infekcie koronavírusom do pľúc sú pravdepodobne zodpovedné pneumocyty typu II. Tie sa podieľajú na správnom fungovaní alveol – pľúcnych mechúrikov, v ktorých prebieha výmena plynov.
Autori ďalej píšu, že alveol-pľúcne mechúriky majú na svojom povrchu veľkú koncentráciu receptora ACE2 a proteolytického enzýmu - tieto bunky využíva vírus na svoj vstup. Počet týchto vstupných buniek sa zvýši pôsobením interferónov. Interferóny sú jedným z hlavných nástrojov imunitného systému, ktoré produkuje naše telo.
Vďaka tomuto poznatku dnes vieme nastaviť liečbu koronavírusu bez toho, aby sme napomohli vírusu. Článok v časopise Cell je výsledkom medzinárodnej spolupráce projektu Human Cell Atlas. Cieľom projektu je zmapovať gény ľudských orgánov a tkanív na úrovni jednotlivých buniek.
Antibiotiká môžu byť prevenciou
Autori ďalšej publikácie odhadujú, že sa k nám koronavírus môže dostať cez receptor CD147. Zároveň predpokladajú, že interakcia vírusu s receptorom by sa dala blokovať antibiotikom azitromycínom. I keď vieme, že antibiotiká proti vírusovým nákazám nepomáhajú, azitromycín by mohol byť výnimkou.
Azitromycín pomáha pacientom v ťažkom stave. Salfordskí vedci navrhujú, aby sa toto antibiotikum podávalo pracovníkom britskej zdravotníckej služby NHS, ktorí prichádzajú do kontaktu s nakazenými pacientmi. Antibiotikum by v tomto prípade slúžilo ako prevencia.
Vedci ďalej spomínajú antibiotiká ako doxycyklín a valinomycín. Ich účinnosť je však potrebné klinicky overiť. V prípade pozitívneho výsledku by použitie antibiotík bolo výbornou správou, nakoľko sú ľahko dostupné a rýchlo vyrobiteľné.
Zdroj: https://dennikn.sk/1875007/antibiotika-na-virusy-neucinkuju-no-zda-sa-ze-existuje-vynimka-pat-rychlych-sprav-o-koronaviruse/