Železo je v živočíšnej ríši vďaka svojmu výskytu v krvi, jeden z najvýznamnejších minerálov. Železo je červenými krvinkami prenášané do celého tela. Je hlavnou zložkou hemoglobínu a pri jeho nedostatku v organizme klesá množstvo červených krviniek.
Nájdeme ho v ľudskom tele v 3 formách:
hemová - v hemoglobíne (červené krvinky)
funkčná - v myoglobíne v svaloch
zásobná - v orgánoch (napríklad pečeň)
Železo v organizme nájdeme napríklad v jadrách buniek, žalúdku a aj v tenkom čreve.
Medzi najbohatšie zdroje železa patrí napríklad kakao, mandle, orechy a hovädzie a hydinové mäso.
Zaujímavosti o železe
- Železo je okrem významného minerálu pre správne fungovanie ľudského organizmu i významný materiál pre priemysel.
- Kofeínové nápoje telu bránia v efektívnom metabolizovaní železa, naopak ak chcete jeho vstrebávanie v tele podporiť, siahnite po kvalitnej dávke vitamínu C.
- Ak sa pri dopĺňaní železa a vitamínu C do tela spoliehate na výživové doplnky, odporúča sa ich konzumovať naraz. Dostatočné dávky vitamínu C, totižto podporujú vstrebávanie železa až 5-násobne.
- Železo je taktiež veľmi prospešné pri boji s rôznymi chorobami. Podieľa sa totižto na procese nazývanom fagocytóza, ktorý predstavuje pohlcovanie a eliminovanie choroboplodných zárodkov bielymi krvinkami. Jeho dostatočný prísun sa práve preto odporúča ľuďom, ktorí majú slabú imunitu a sú náchylní na rôzne sezónne ochorenia.
- V Európe trpí nedostatkom železa až takmer 17% žien. To je spôsobované menštruáciou, pri ktorej prichádza k jeho nadmernej strate.
- Asi 70% všetkého železa v ľudskom organizme sa nachádza v hemoglobíne.
- Je to najpočetnejšie zastúpený stopový prvok v ľudskom tele, predstavuje až 4%.
- Železo je 4 najpočetnejšie zastúpeným prvkom v zemskej kôre, taktiež je šiestym najbežnejším prvkom v celom vesmíre.
- Najstaršie formy železa na zemi pochádzajú z meteoritov, nie z našej výroby. Železo je ľudstvu známe už okolo 5 000 rokov.
- Železo nepotrebujú len ľudia, ale aj rastliny. Tie potrebujú železo na proces fotosyntézy, ktorý je dôležitý i pre nás ľudí.
Železo je pre nás síce nevyhnutné, avšak treba si dávať pozor aj na jeho možné predávkovanie. V množstve 20 mg na 1 kg váhy je pre ľudí jedom a v dávke 60 mg na 1 kg váhy môže spôsobiť až smrť. - Vedci odhadujú, že podľa aktuálnej spotreby, vyťažíme všetko železo na svete do 100 rokov.
- Až 90% všetkých spracúvaných kovov na zemi tvorí železo. Väčšina tohto spracovaného železa sa využíva na tvorbu ocele.
- Najviac železa sa vo steve ťaží na Ukrajine, v Číne a Rusku.